30 Mart 2012 Cuma

''Yazmak, şeytanlarımızı yenmekte bize yardımcı oluyor.-Doğu Yücel/Varolmayanlar''

Hızımı alamayıp bu sefer de diğer bir hayranı olduğum yazar Doğu Yücel'in kitabı hakkında ufak bir yazı yazayım dedim :)


Yazar-senarist Doğu Yücel'in üçüncü kitabı Var0lmayanlar. Ronnie James Dio'nun sözleriyle başlayan kitap, eğer maceranın içinde kaybolmayı bilirseniz sizi bir anda içine çekerek çok güzel ve sürükleyici bir yolculuğa çıkartıyor.
Sinema alanında da iyi bir başarıya sahip olan Doğu Yücel, bu başarısını en iyi şekilde kitabına da yansıtmış. Hayalgücünün en üst düzeyde hissedildiği kitapta anlatım o kadar duru, betimlemeler o kadar iyi ki zihninizde olayı bir anda canlandırabiliyorsunuz. Hatta canlandırmakla kalmayıp bir anda kitaptaki isimsiz karaktere bile bürünebiliyor bu sayede o aradaki ayrımda kendinizi daha iyi sınayarak bir hayalperest mi yoksa bir gerçekçi mi olduğunuzu daha kolaylıkla anlayabiliyorsunuz.Kitabın ilk baskısının arka kapağında da yer aldığı gibi sinematografik bir dil kullanan Doğu Yücel, bu sayede kitabı daha da heyecanlı kılmış ve aynı zamanda kitabın temellerini daha da sağlamlaştırarak kaleminin büyüsünü bir kez daha bizlere ispatlamış. Kitapta aynı zamanda yazı yazmaya ve yazının sihrine de fazlasıyla değinen Doğu Yücel, yazının o şeytanlarımızı bile yenecek olan büyülü dünyasını fantastik edebiyatla en iyi şekilde buluşturarak ismini bir kez daha altın harflerle yazdırmayı başarmış gibi görünüyor. 
Kapak tasarımıyla, kurgusuyla, anlatımıyla ve o isimsiz karakteriyle iyi bir iş ortaya koymayı çok iyi başaran Doğu Yücel'in kitabınını Remzi Kitap Gazetesi'nden Yankı Enki'nin de dediği gibi ''Var0lmayanları okumak için fazlasıyla sebebimiz var, fakat okumamak için bir sebebimiz yok gibi.'' 


NOT: Doğu Yücel'in menajerliğini yaptığı İzmirli kült metal grubu Rampage ise Var0lmayanlar'a özel Army Of The Visi0naries diye bir şarkı ortaya koymuş, ortaya çıkan şarkı ise en az roman kadar nefis olmuş :) Şarkıyı da mutlaka dinleyin derim :) 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder