21 Ağustos 2012 Salı

''Sen dünyanın en güzel on üçüncü kızısın.''-Doğu Yücel/Hayalet Kitap

Bugün doğum günüm aslında, ben de bu yüzden oturdum en sevdiğim şeyi yapıyorum; yazı yazıyorum ! En sevdiğim yazarın en sevdiğim kitabı hakkında :) Onun doğum günümü kutlarken dediği ''
ilham perileri özellikle sen yazarken etrafında vızır vızır dönsünler'' sözüne uygun bir şekilde ilham perilerim yanımdayken hemen başlıyorum...


'
Doğu Yücel hakkında yazmak için bekledim biraz, kitabın etkisinden kurtulmayı bekledim, en azından bulduğum bazı şeyleri rahatça söylerdim o zaman, ben kitabı bitireli yaklaşık 5 gün falan oluyor ben kendimi anca hazır hissettim, kitabı elime her aldığımda ''Sen dünyanın en güzel on üçüncü kızısın.'' kısmını yeniden okumuşcasına etkileniyordum çünkü...

Bir de ''Bir kızı oldu, adını Fuldem koydu.'' kısmı var ama ona değinmeyi pek düşünmüyorum, onun yerine kitap hakkında biraz bilgi vereyim size :)
Okuduğum en güzel önsözlerden biri bu kitaba yazılmış. Ama önsöz kitapta değil, Doğu Yücel'in internet sitesinde (www.duslervekabuslar.com), ben word formunda okudum, orada 4 sayfaydı, 4 sayfa olduğuna bakmayın, çok akıcı bir önsöz, ben ki önsöz okumayı hayatta sevmem, bu önsöz beni çok etkiledi, o da Doğu Yücel farkı, Hayalet Kitap farkı canım ! :) (fana bağlamadan yazıyı bitiremeyeceğim kesinleşti :p)
Ama önsözü şu açıdan eleştirebilirim, keşke yazar önsözü koyacağını kitaba yazsaymış belki daha çok kişi okurdu önsözü ! (amanıın ben Doğu'yu eleştirdim, tarihi not alın :p)

Daha fazla parantez açmadan kitap hakkında ek düşüncelerime doğru bir yolculuğa geçiyoruz şimdi de...
Kitap çok şaşırtıcı bir son içeriyor, otobiyografik bir kitap olarak tanımlayabileceğimiz Hayalet Kitap, bu yönüyle de karaktere çabucak adapte olmanızı sağlıyor, yer yer eğitim sistemimize de değinen Doğu Yücel, tespitlerini, değerlendirmelerini kitaba güzel bir şekilde aktarmış.
Karakterleri çok net kafanızda canlandırabildiğiniz bu kitapta, her karakterle ayrı bir yolculuğa çıkabilir, her an olayları kafanızda rahatça canlandırabilir, kendinizden bir parça mutlaka bulabilirsiniz.

Arka kapağında da denildiği gibi bu hikaye ''Karşılıksız ama ölüme meydan okuyacak kadar büyük bir aşkın hikayesi...'', çok uçuk kaçık, imkansız bir aşkın değil, platonik ve ölüme meydan okuyacak kadar büyük bir aşkın, gerçek bir aşkın hikayesi... Bu da kitabı sevmenizi sağlayan bir başka etken. 
Gerçeklik payının yüksek olmasından dolayı yazarın platonik aşka, sevdaya, ilişkilere karşı olan gözlemleri de samimi bir dille yazılmış, bir nevi bir ''içini dökme'' olarak gördüğüm bu kitabı herkese tavsiye ederim.
Doğu Yücel'in fanıyım diye demiyorum, kendisi cidden çok güzel bir roman yazmış yahu !

Hazır 10. yıl baskısıyla raflardayken de kitabı kaçırmayın, çünkü ''koşuun koşşuun yetişeen alıyoor !''

P.S : Amma geyik oldu ha :)

2 yorum:

  1. Hemen alıp okumam lazım :D ama okumam gereken bi sürü kitap var daha :P Anonimim ama sen bei tanıyorsun :D

    YanıtlaSil
  2. O okuman gereken kitaplari birak bunu al derim :) bu arada senin kim oldugunu cikaramadim ve merak ettim dogrusu...

    YanıtlaSil